Svítidla podle použití 

 • Do koupelny
  Do koupelny

  A jak zvolit ta pravá svítidla do koupelny?

  Svítidla do koupelny jsou v mnohém specifická. V tomto prostoru se kladou hlavně nároky na odolnost a bezpečnost, světla musejí zvládnout zvýšenou vlhkost. Z materiálů najde využití hlavně plast, sklo nebo kvalitní slitina. I zde má své místo v první řaděosvětlení hlavní.

  Jaké jsou možnosti v případě stropních svítidel do koupelny?

  Potřebujete-li do koupelny vybrat jedno ze stropních svítidel, pamatovat byste měli na několik zásadních faktů. Možná vás to překvapí, ale i barva koupelny má vliv na výběr zdrojů světla. To se méně odráží od tmavého povrchu. Takže budete pravděpodobněpotřebovat světel více nebo méně, ale zato s vyšší intenzitou. Jen stropní světlo vám zpravidla stačit nebude.

  Zapomínat byste při pořizování svítidel do koupelny neměli ani na ta nástěnná

  Mezi nástěnnými svítidly tvoří nezbytnost hlavně jedno: To, které si do koupelny dáte k zrcadlu. Ocení ho zejména dámy, pro které je dostatečně silné a co nejpřirozenější světlo (tzn. chladně bílé barvy) nutné během nanášení make-upu. Ale i pánové se samozřejměpotřebují každé ráno věnovat svému zevnějšku. Nesmí ale příliš oslňovat (proto preferujte spíš sklo matné) a ani vytvářet nechtěné stíny, světlo by mělo být rovnoměrné. I zrcadlo lze nasvítit v současnosti mimořádně moderními LED páskami. Tím jsme ale výčtem svítidel do koupelny ještě neskončili. To další svoje místo najde nad umyvadlem. A pozor, samozřejmě sem výhradně patří to speciální, jemuž nevadí vystavení vodě. A můžete ho uplatnit i vedle vany. Na tomto místě je spíše pro dokreslení atmosféry, pak vám lépe poslouží naopak spíš to, které vydává světlo mírné. Na bezpečnost a dodržování technických norem je i v této zóně zapotřebí dbát. Jestli se světlo pro použití v koupelně vůbec hodí nebo ne, to poznáte podle tzv. stupně krytí, na výrobku je jako označení IP a číslo. To první znamená stupeň ochrany před vniknutím cizích předmětů a to druhé právě před vodou.

  V obou případech lze při řešení světel do koupelny vybrat ta bodová

  Coby stropní světla do koupelny si získávají oblibu vedle klasických bodových také ty zapuštěné. Zejména v malém prostoru nijak neruší a nestrhávají na sebe pozornost jako velkoryse pojatá stropní svítidla. Kromě klasických žárovek se setkáte i s halogenovým a mezi ty, které si vydobyly v poslední době značný zájem, patří LED varianty. Moderní, leč poněkud stroze působící bodovky vás rozhodně nezaujaly? Retro styl vtrhnul i do koupelen, můžete si pořídit třeba netradiční svítidla v barvě bronzu.
 • Do obývacího pokoje
  Do obývacího pokoje

  Jak by mělo vypadat osvětlení do obývacího pokoje?

  Řada z nás byla zvyklá osvětlení do obývacího pokoje řešit tím jediným centrálním. To znamená jedním ze zástupců závěsných svítidel. Co jsou a proč se nejedná o zcela ideální variantu? Provedeme vás světem osvětlení do obývacího pokoje. Čtěte dále.

  Chci si do obývacího pokoje pořídit závěsná svítidla

  Závěsná svítidla jsou klasické lustry, které si do našich obývacích pokojů prorazily cestu poměrně suverénně. Pouze ty jsou ale v podstatě do těchto prostor téměř nevhodné. Proč? Jednoduše nebudou stačit tam, kde potřebujete opravdu dost světla. Bude se zde pohybovat celá rodina při různorodých činnostech. Navíc tam, kde tolik světla třeba není, by neměly rušit. To znamená, že například při práci na počítači vás nesmějí obtěžovat odrazy na monitoru, hrozí vám jinak zdravotní potíže jako bolesti očí a hlavy. Takže prostor bude vyžadovat další doplňková svítidla. Která to jsou?

  Druhou skupinou osvětlení do obývacího pokoje jsou stojící lampy

  V případě, že si do obývacího pokoje umístíte některou ze stojících lamp, bude to mít hned několik výhod. Získáte zdroj světla, který si budete moci přesně přizpůsobit a dokonale tak vidět na čtení nebo jinou činnost. Zejména tehdy, pokud lampa bude mít stínítko polohovatelné. Vypnete-li centrální osvětlení, lampa vykouzlí pouze světlo jemné, které neruší a vytvoří tak působivou atmosféru. Navíc s ní můžete ideálně doosvětlit příliš tmavá místa. A k tomu jsou moderní lampy přesně ten druh svítidel, které po umístění do obývacího pokoje i krásně vypadají.

  Dalším oblíbeným typem osvětlení do obývacího pokoje jsou bodová svítidla

  Bodová svítidla jsou výborným řešením hlavně do menšího obývacího pokoje. Proč? Klasický lustr zde bude působit příliš dominantně, opticky zmenší prostor. Navíc oblíbené bodovky eliminují i výhodu jediného zdroje světla. Pořídíte si jich tolik, kolik je nezbytné a nastavíte je, jak je třeba, a tím si zajistíte vhodnější podmínky pro činnosti, u nichž potřebujete lépe vidět. Mimo to je tento typ osvětlení do obývacího pokoje moderní a každé místnosti dodá svěží nádech. Populárním typem jsou v současnosti zejména ty vestavěné.
 • Do ložnice
  Do ložnice

  Co musejí splnit svítidla do ložnice?

  V případě výběru svítidel do ložnice bychom měli mít na paměti určitá specifika této místnosti. Ani tady by vás světlo nemělo oslňovat, ovšem zde z důvodu toho, že si potřebujete odpočinout. Jasné a ostré světlo brzdí produkci melatoninu, to znamená „spánkového hormonu”. Světlo v ložnici by navíc spíše mělo být měkké, žluté, to bílé se blíží dennímu a vydává pro tělo jasný signál,že není dosud čas ke spánku. V zásadě tedy mají v této místnosti svůj prostor dvě kategorie světel.

  Do ložnice patří v první řadě stropní svítidla

  Stropní svítidla do ložnice by měla splnit hlavně svou základní funkci, to znamená zpřehlednit místnost. Postačí menší intenzita světla. K tomu jsou ideální populární bodovky.

  Bodová světla jsou coby stropní svítidla vhodná i do ložnice

  V případě, že se rozhodnete jako stropní světlo do ložnice využít bodová svítidla, lze si v zásadě vybrat ze dvou typu: Jednak známe ty klasické a jednak variantu, které se říká zapuštěná nebo ji též známe jako bodovky do sádrokartonu. Zdroj světla mohou poskytovatžárovky klasické, halogenové, úsporné i ty LED. Je nutné dbát na jejich pečlivé rozmístění, aby mohly plnit správně svou funkci, ale také aby některé místo nenasvětlovaly příliš, a tím opět nezpůsobovaly nepříjemné pocity v podobě únavy očí. Současně je nezanedbatelný i estetický účinek – mnoha lidem se bodovky prostě líbí.

  Ale nevystačíte si jen s nimi, do ložnice potřebujete také nástěnná svítidla

  K čemu jsou nástěnná svítidla do ložnice dobrá? Podle psychologů byste si sice v žádném případě neměli zvyknout na to v této místnosti pracovat, protože ani to ke klidnému spánku příliš nepřispěje, nicméně si před spaním budete například číst, takže potřebujete ještě další zdroj světla. Ten současně vybírejte tak, aby neoslňoval toho, kdo s vámi bude ložnici sdílet v případě, že on užbude chtít odpočívat. To znamená, že by měl rozhodně měl být vybaven stínítkem a nejlépe být i polohovatelný. V ideálním případěsvou ložnici vybavte modelem, který umožňuje intenzitu osvětlení nastavit přesně podle vašich momentálních potřeb.

  A co LED svítidla, hodí se do ložnice rovněž?

  V případě, že s LED svítidly budete při umísťování do ložnice zacházet s citem, můžete tu mít i ta. Použijte je spíše jako doplňková. Svou intenzitou poslouží tam, kde je nutné vidět dobře, navíc jsou úsporná a vyznačují se dlouhou životností, ale jinak zde zachovejte spíše tlumené osvětlení. Nevhodně pořízená svítidla do ložnice se vám mohou výrazně podepsat na kvalitě spánku.
 • Do dětského pokoje
  Do dětského pokoje

  Vybíráme svítidla do dětského pokoje

  Výběr svítidel do dětského pokoje se může stát poměrně náročnou disciplínou. Má totiž mnoho aspektů, na které byste měli pamatovat. Navíc s tím, jak dítě roste, se mění i jeho potřeby. Základem je i zde světlo centrální, které slouží pro orientaci. Důkladné nasvětlení prostoru je nezbytné, abyste předešli úrazům, zároveň jsou v tomto bodě skvělá LED světla, která se nezahřívají, tudíž jsou bezpečná. I zde najdou uplatnění lampy a pravděpodobně nikoli jen jedna. Dítě si bude v pokoji současně hrát, zprvu si bude například kreslit u stolu, později se zde také začne učit. Nezbytností je ještě další zdroj světla. Jak vyřešit současně to, že dítě v pokojíčku „pracuje” i odpočívá? Zvolíte-li centrální osvětlení, které vydává intenzivní světlo, vaše ratolest bude potřebovat ještě lampičku k posteli, která poskytne měkké osvětlení, které se před usnutím postará o příjemnou zklidňující atmosféru. Současně může takové svítidlo být zapnuté dokonce celou noc. To v případě, že dítko je ještě malé a bojí se tmy. A jakmile vašeho potomka začnou tyto atributy zajímat, osvětlení bude možná docela prostě třeba vyměnit proto, že přestane odpovídat vkusu malého obyvatele pokoje.

  Světla jako designové doplňky do dětského pokoje

  Svítidla se v dětském pokoji mohou stát i designovými doplňky. Vyznačují se především pestrými barvami a také množstvím rozličných tvarů. Vaše děti na nich mohou mít například své oblíbené hrdiny. Krom animovaných postaviček jsou populární také motivy zvířátek.
 • Do kuchyně
  Do kuchyně

  Jak vybrat svítidla do kuchyně?

  Když si uvědomíme, co budeme v kuchyni dělat, začíná se nám rozkrývat i problematika svítidel do této místnosti. Budete tu samozřejmě pokrmy připravovat a také je konzumovat. Což jsou odlišné podmínky s různorodými nároky na osvětlení. Základem je klasický lustr. O něm a o dalších zástupcích této kategorie si povíme pár slov.

  Co mají splňovat stropní svítidla do kuchyně?

  V první řadě by stropní svítidla určená do kuchyně, tedy nad jídelní stůl, neměla oslňovat kolem něho sedící. Také je nevhodné, aby byla příliš nízko, jinak na sebe stolující neuvidí. Rozhodně se doporučuje vyhnout se barevným variantám stínidel, volte to, které je zevnitř neutrální, nejlépe bílé – nežádoucí barevný nádech se jinak přenese i na pokrmy. Někdy se radí také jídelní stůl osvětlit klasickým lustrem a coby centrální osvětlení použít spíše bodovky. Směr světla se u nich dá dobře regulovat, takže se vyhnete stínům, které jsou nevítané zejména na pracovní ploše. A při výběru svítidel do kuchyně samozřejmě nezapomínejte ani na velikost místnosti. Platí poměrně jednoduchá přímá úměra, že čím větší, tím více zdrojů budete potřebovat.

  Samostatnou kapitolou je světlo na kuchyňské lince

  To vám umožní osvětlit pracovní plochu. K centrálnímu svítidlu totiž zpravidla stojíte otočeni zády, to znamená, že si stíníte. Škála produktů k výběru je poměrně široká, používají se světla zabudovaná už přímo v kuchyňských skříňkách, bodovky nebo LED pásky, které se dají nainstalovat i tam, kde je omezené místo. Zároveň plní i funkci dekorativní.

  A jak doladit vybavení do kuchyně nástěnnými svítidly?

  Nástěnná svítidla se hodí i do kuchyně všude tam, kde je potřeba určitá místa ještě dodatečně osvětlit více, například poličky, kam ukládáte potraviny. Nebo si případně rozsvítíte jen méně intenzivní zdroj, aby nerušil zbytek rodiny, až vás například v noci zastihnežízeň. Tento typ světel ocení také ti, kteří zvolili v současné době velmi módní spojení kuchyně s obývacím pokojem, pak to znamená,že v této místnosti budete například i sledovat televizi. Své uplatnění v takovém případě najdou i barevné varianty. Nezanedbatelný je rovněž dojem, který světla v kuchyni vyvolají i svým designem.

  I světla do kuchyně hravě splní úlohu designového doplňku

  Pokud vás neoslovily moderní LED pásky, ani bodovky, designovým doplňkem do vaší kuchyně se mohou i stylová nástěnná svítidla v retro stylu. Retro se nemusí nutně vracet až do časů našich prababiček, mnoho zdrojů se odvolává na to, že se mu stačí posunout včase nazpět přibližně o patnáct let. A jeho kouzlo? Důraz na detail. Domov dělají milé osobní drobnosti, polštáře, rámečky nebo třeba vázy.
na stránku
Zobrazuji 1 - 36 z 1347 položek
Zobrazuji 1 - 36 z 1347 položek

Recently Viewed

No products

Menu

Porovnat 0